Problemy związane z rozmnażaniem Gerbili. - Strona prywatna Marzeny i Czarka

Przejdź do treści

Menu główne:

Problemy związane z rozmnażaniem Gerbili.

Zwierzaki

Rozmnażanie.

Zanim podejmiesz decyzję o rozmnażaniu myszoskoczków bardzo ważne jest zastanowienie się, co zrobisz z młodymi. Jest to o tyle istotne, że para myszoskoczków może mieć w ciągu swego życia ponad 50 młodych, dla których trzeba znaleźć nowy dom. Gdy urodzą się młode na pewno bardzo się do nich przywiążesz i będziesz z zapałem obserwować postępy w ich rozwoju. Dlatego na pewno byś chciał, aby trafiły w dobre ręce. Możesz spróbować oddać je do sklepu, jeśli uznasz, że zapewni myszoskoczkom odpowiednie warunki. Możesz też popytać wśród znajomych, jednak biorąc pod uwagę ile młodych możesz mieć do rozdania w ciągu życia Twoich myszoskoczków znalezienie domu dla wszystkich może być nie lada problemem.
Dojrzałe myszoskoczki mają ruję co 4-6 dni, zwykle wieczorem. Dodatkowo samice mają ruję zaraz po porodzie. Jest to typowe dla myszoskoczków, tak jak i dla wielu innych gryzoni. W czasie rui kopulują kilkukrotnie. Samice zwykle są w stanie rozmnażać się przez 18 miesięcy od osiągnięcia dojrzałości płciowej, a samce są płodne do końca życia. Nie jest to jednak sztywną regułą gdyż niektóre pary mogą mieć w życiu młode tylko raz, a niektóre znacznie więcej. Z wiekiem samice stają się mniej płodne i mają mniejsze mioty.

Ciąża i poród.

Ciąża u myszoskoczków trwa 21-25 dni, jednak, jeśli samica będąc w ciąży nadal karmi młode z poprzedniego miotu, poród może się opóźnić do 43 dni. W większości przypadków ciąża uwidacznia się dopiero kilka dni przed przyjściem młodych na świat. Wtedy można zauważyć, że samica jest bardziej ociężała, a jej brzuch jest wzdęty. Przed porodem należy się upewnić, że przyszli rodzice mają odpowiednio dużo materiału na zbudowanie gniazda. Myszoskoczki rodzą się nagie, ślepe i całkowicie uzależnione od swoich rodziców, którzy zaspokajają wszystkie potrzeby młodych. Miot myszoskoczków wynosi od 3 do 9 młodych, zwykle jest ich 5-6. Zwykle młode samice przy pierwszej ciąży mają mniejsze mioty, nawet dwójkę młodych.

O ile nie ma się na celu zapobieżeniu powtórnej ciąży, samca nie powinno się odłączać od samicy. Odgrywa on ogromną rolę w wychowaniu młodych. Pomaga utrzymać młode w czystości, ogrzewa je, gdy samica wyrusza na poszukiwanie jedzenia, a także przygotowuje gniazdo. Jeśli jednak zależy Ci na zapobieżeniu kolejnej ciąży, pamiętaj, że po odłączeniu samca od stada, jego ponowne wprowadzenie do niego może być bardzo trudne.
Matka może wydawać się nieco brutalna wobec swoich młodych. Może "wykopywać" młode z gniazda, co jest naturalne i nie zagraża maluchom. Zaobserwować to można, gdy na przykład poprawia gniazdo. Po zrobieniu tego, co ma do zrobienia, przyniesie młode z powrotem do gniazda.

Czasami zdarza się, że młode rodzi się martwe lub umiera, jeśli jest słabe. Zdarza się to rzadko, a gerbile są doskonałymi rodzicami. Jednak w przypadku, gdy zajdzie taka okoliczność, naturalnym zachowaniem rodziców jest zjedzenie martwego potomka. Dzieje się tak, gdyż myszoskoczki żyjące na wolności zmuszone są do utrzymywania swoich nor w czystości. Dostarcza również cennych wartości odżywczych karmiącej matce. Marginalnymi przypadkami jest, by myszoskoczki krzywdziły własne młode.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego