Zwyczaje gerbili. - Strona prywatna Marzeny i Czarka

Przejdź do treści

Menu główne:

Zwyczaje gerbili.

Zwierzaki

Zachowanie.

Zachowanie trzymanych w niewoli myszoskoczków nie różni się zbytnio od zachowania na wolności. Jest jednak pewien wyjątek. Trzymane w domach myszoskoczki drapią rogi klatki. Jest to tak zwane zachowanie stereotypowe, niewystępujące u myszoskoczków żyjących na wolności. Jest ono wywoływane poprzez brak możliwości wykopania nory w ściółce. Ciekawość świata i pewność siebie sprawiają, że myszoskoczki szybko pozwalają brać siebie na ręce i bardzo rzadko gryzą. Nie są to jednak zwierzęta do przytulania. Myszoskoczek szybko się znudzi siedząc w miejscu i wyruszy w wędrówkę po rękach wiedziony ciekawością.

Myszoskoczki są zdecydowanie stadnymi zwierzętami i trzymanie ich pojedynczo nie jest dobrym pomysłem. Myszoskoczki tworzą między sobą silne więzy. Bawią się ze sobą, siłują i podążają za sobą krok w krok. Ponadto czyszczą się nawzajem oraz śpią przytulone do siebie. Niezależnie od płci, myszoskoczki czują się o wiele szczęśliwsze mając towarzystwo innych myszoskoczków.

Tupanie.

Myszoskoczki tupią tylnymi kończynami o podłoże, gdy są podniecone lub czegoś się wystraszą i chcą ostrzec inne myszoskoczki przed niebezpieczeństwem. Gdy jeden myszoskoczek zacznie tupać, wszystkie myszoskoczki w pobliżu również zaczną. Poprzez odpowiednią głośność i częstotliwość tupania, myszoskoczek przekazuje innym informacje o określonym znaczeniu i ważności. Ponieważ tupanie u myszoskoczków jest wyjątkowo "zaraźliwe", jeśli coś w pobliżu wydaje podobne rytmiczne odgłosy, myszoskoczki mogą się przyłączyć do tupania. Tupanie można częściej usłyszeć, gdy w klatce znajdują się młode, które uczą się typowych dla myszoskoczków zachowań. Tupanie jest również częścią rytuału godowego myszoskoczków. Jest wtedy szybsze i cichsze niż to w przypadku ostrzeżenia przed niebezpieczeństwem.

Czyszczenie futerka.

Futerko myszoskoczków nie wymaga specjalnej pielęgnacji ze strony ich opiekuna. Doskonale radzą sobie kocim sposobem z toaletą, myjąc ciało od nosa do ogona. Myszoskoczki lubią czyścić swoje futerko i często to robią. W toalecie pomagają myszoskoczkom inne myszoskoczki czyszcząc trudno dostępne miejsca. Jest to czynność, która silnie wiąże ze sobą stado. Gdy mają dostęp do piasku, zażywają kąpieli tarzając się w nim.

Obgryzanie.

Myszoskoczki jako typowe gryzonie, uwielbiają gryźć, co tylko popadnie. Tępią w ten sposób nieprzerwanie rosnące siekacze. Ważne jest, aby umieścić w klatce cienkie patyki do gryzienia. Warto też od czasu do czasu dać myszoskoczkom do gryzienia np. rolkę po papierze toaletowym. Myszoskoczki z pewnością się ucieszą i z zadziwiającym zapałem rozpoczną jej gryzienie, a kawałki tektury wykorzystają do budowy gniazda.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego