BĘDZIECHOWO - Bandsechow - Astra28 - Strona HOBBYSTYCZNA

STRONA HOBBYSTYCZNA
Przejdź do treści

Menu główne:

BĘDZIECHOWO - Bandsechow

TURYSTYKA > Okolice SŁUPSKA > Schowek wsie

Na północny wschód od Słupska leży Będziechowo. Przy wsi znajdował się majątek ziemski Lupowufei. Na zachód i na południe od Będziechowa, aż po rzekę Łupawę rozpościerały się pola uprawne. Tam też przebiegała granica gminy. Na południowym zachodzie teren wznosił się tworząc kulminację zwaną Schapone-Berg (wysokość 62,7 m n.p.m.). Droga Lipno-Drzeżewo-Będziechowo łączyła trzy, należące do tego samego rodu, wiejskie dobra i w okolicach Będziechowa łączyła się z szosą Słupsk-Główczyce.

Przynależne miejscowości:



Powierzchnia gminy:
Ludność (17.05.1939 r.):
Liczba gospodarstw rolnych:
Ilość budynków mieszkalnych (1925 r.):
Siedziba Urzędu:
Siedziba USC:
Siedziba Żandarmerii:
Siedziba Sądu:
Starosta (1931 r.):
Burmistrz (1937 r.):
Najbliższa stacja kolejowa:
Szlak kolejowy:
Poczta:
Ostatni adres:

(4) Będziechowo, Będziechowo Wybudowanie, stacja kolejowa oraz okolice młyna

879 ha
305
78
62
Będziechowo
Będziechowo
Żelkowo
Słupsk
Bonke
gospodarz Walter Lemke
Będziechowo (28 km od Słupska)
Słupsk-Dargoleza (wąskotorówka)
Będziechowo
Będziechowo poczta Słupsk

Historia

Stare rycerskie siedlisko Będziechowo, zwane wcześniej Banskow oraz Bansekow, należało do tak zwanych Dóbr Smołdzińskich i było od 1485 r. w posiadaniu rodu von Tessen. Po śmierci Schwantesa von Tessen, odziedziczyła je księżna Erdmut i dalej książę Bogusław XIII. W 1623 r. dobra będziechowski zakupił niejaki Hans von Zastrow.

Rejestr własności rolnych zawierał w 1717 r. następujące wpisy:

Właściciel - Matthias Georg von Zastrow,

Chłopi - Michel Nitscke, Peter Masch, Michel Marscherscke, Heinrich Nitscke, Jürgen Niesch, Michel Nitscke, Martin Niesch, Erdmann Mollenhawer,

Koseci - zatrudnieni na stałe w folwarku - Matten Biür, Hanß Biür, Jurgen Biür, Matz Niesch, Jurgen Niesch, Michel Masch, Hanß Drewke, Schmied, Jacob Grombsche.


Według Brüggemann'a w 1784 r. w Będziechowie był folwark, na krańcu wsi zlokalizowany był młyn wodny, mieszkało 7 chłopów, 8 kosetów, kowal, nauczyciel - razem 26 dymów.


Majątek ziemski Będziechowo


W 1743 r. majątki Będziechowo i Lipno zbankrutowały i zostały przyznane ministrowi stanu Adamowi Ludwigowi von Blumenthal. Dzięki temu trzy, leżące blisko siebie majątki: Będziechowo, Lipno i Drzeżewo zostały skupione przy jednym właścicielu. Następnie całość majątku przeszła w ręce Johanna Jakoba von Wobeser (1743 r.). Już w 1767 r. dobra Będziechowo i Lipno zostały zakupione przez majora Georga Ulricha von Massow, w kilka lat później dokupił on również Drzeżewo. Przez następne prawie 200 lat wszystkie majątki należały do rodziny von Massow.


Po śmierci Georga Ulricha von Massow (1781 r.) spadkobiercą majątku stał się jego ośmioletni wówczas syn Karl Gustav von Massow. Karl Gustav, jak tylko osiągnął pełnoletność sprzedał wszystko Augustowi Ludwigowi von Maltzahn (sierpień 1798 r.). W taki sposób wydawało się, że ród von Massow stracił bezpowrotnie majątek. Jednakże rok później majątek wykupił kapitan Kaspar Friedrich von Massow z linii mianowickiej. Jego syn - Adolf - był znakomitym gospodarzem dóbr i powiększył majątek rodzinny o Retowo (1859 r.) oraz o Czystą i Wysoką (1862 r.).


Ostatnimi właścicielami w linii prostej są Louis von Massow (zm. 1909 r.) oraz Ewald von Massow. Evald von Massow przejął majątek i mieszkał w Będziechowie. W 1938 r. posiadał on w swoich rękach majątek o wielkości ponad 570 ha - 325 ha ziemi ornej, 100 ha łąk, 30 ha upraw wierzby, 115 ha lasu. W gospodarstwie hodowano 26 koni, 120 sztuk bydła oraz 300 sztuk trzody.


Rolnictwo
W 1939 r. we wsi, prócz dworu, było 30 gospodarstw, których wielkość przedstawiała się następująco:
  • 11 gospodarstw o wielkości od 0,5 do 5 ha,
  • 7 gospodarstw o wielkości od 5 do 10 ha,
  • 11 gospodarstw o wielkości od 10 do 20 ha,
  • 1 gospodarstwo o wielkości od 20 do 100 ha.
Średni podatek gruntowy na terenie Będziechowa wynosił 6,08 DM/ha przy średniej całego Powiatu Słupskiego rzędu 5,95 DM/ha.

Handel i rzemiosło

Obie dziedziny życia były świetnie rozwinięte, przystające do potrzeb wiejskiej społeczności. W Państwowej Księdze Adresowej na lata 1941/1942 znajdowały się następujące wpisy:
  • Spółdzielnia Handlowa Będziechowo i okolice EGmbH,
  • budowniczy studzien K. Bonke,
  • rzeźnik Kurt Schmalz,
  • zajazd Max Kuhl,
  • młynarze E. von Massow i Zischke,
  • kowal Bernhard Bonke,
  • krawiec Fritz Schiewer,
  • kołodziej Hermann Birr.

Kościół

Będziechowo należało wcześniej do parafii Gardna Wielka. W 1891 r. rozpoczęto zakładanie wikariatu parafialnego Żelkowo i w 1899 r. Będziechowo zostało włączone do parafii Żelkowo, a przez to dostało się do obwodu kościelnego Słupsk-Stare Miasto.

Szkoła

W 1932 r. w Będziechowie istniała jednostopniowa szkoła ludowa (Volksschule), w której uczył nauczyciel i było 38 uczniów. W latach 1920-45 nauczycielem był Paul Tuschy - wspaniały pedagog i świetny wychowawca.
Rok 1945 - Zakończenie wojny i masowe wysiedlenia

Podobnie jak w wielu innych miejscowościach w północno wschodniej części powiatu słupskiego, również w Będziechowie nie został wydany żaden rozkaz ewakuacji przed wejściem wojsk radzieckich. 9 marca 1945 r. do wsi podeszły radzieckie jednostki pancerne i piechota i około godziny 11:00 zajęły wieś bez walki. Natomiast wielu uciekinierów ze wschodu oraz pobliskich miejscowości, w tym również z powiatów bytowskiego i miasteckiego zostało zawróconych.

Pod koniec czerwca 1945 r. zaczęli napływać tu Polacy i rozpoczęły się masowe wysiedlenia ludności niemieckiej. Obszarnik Ewald von Massow został aresztowany i osadzony w obozie w Kołobrzegu, gdzie zmarł 6 października 1945 r.

Kartoteki Niemieckie wskazują, że 119 osób wyjechało do RFN oraz 131 wyjechało do NRD. Bandsechow zostało przemianowane na Będziechowo.

W czasie wojny zanotowano następujące straty: 16 poległych, 11 zabitych cywili, 12 zaginionych "w niewyjaśnionych okolicznościach".
Zapraszam na Facebook'a
Napisz do mnie:
astra28@wp.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego