Przepisy niektórych ciekawych potraw z kuchni słupskiej. - Astra28 - Strona HOBBYSTYCZNA

STRONA HOBBYSTYCZNA
Przejdź do treści

Menu główne:

Przepisy niektórych ciekawych potraw z kuchni słupskiej.

W „złotych”, dla miasta Słupska, latach 70. XX w. Gastronomia Słupska, dzięki kilku znakomitym kucharzom znana była praktycznie na całym świecie. Karczmy Słupskie powstawały zarówno w miastach Polski jak i Europy, a słupskie przepisy drukowano nawet w książkach. Transformacja ustrojowa z końca lat 80. XX w. rozbiła, tak charakterystyczną dla Słupska, markę turystyczną.

Pod koniec 1969 r. na przedmieściu powstała słynna "Karczma pod Kluką". Ojcem jej sukcesu był dyrektor Słupskich Zakładów Gastronomicznych - Tadeusz Szołdra. Karczmę wyposażono w meble wzorowane na oryginalnych ludowych sprzętach z regionu słupskiego, kelnerki ubrano w regionalne stroje, potrawy podawano w naczyniach zdobionych motywami kaszubskimi, oczywiście na obrusach z kaszubskim haftem. Wszystkie elementy wystroju karczmy konsultowano ze słupskimi etnografami. Ambicją Tadeusza Szołdry było stworzenie lokalu regionalnego nie tylko pod względem wystroju. Chciał, by w "Karczmie pod Kluką" serwowano także regionalne słowińskie potrawy. I tu napotkał prawdziwe trudności. Były to czasy, gdy przygotowywanie potraw w lokalach gastronomicznych całej Polski zostało znormalizowane przepisami zawartymi w vademecum Kucharz Gastronom. By móc uraczyć gości wspaniałymi polewkami: kminkową, kaszubską, wątrobianą czy słynną orzechową z pulpecikami albo zrazami słowińskimi, baraniną czołpińską czy rybą łebską, konieczna była wizyta w Ministerstwie Handlu i Usług w Warszawie. Szczęśliwie uzyskano zgodę na opracowanie własnych receptur, opartych na tradycjach regionu. Wkrótce "Karczma pod Kluką" stała się jedną z turystycznych atrakcji Słupska. Sukces karczmy zaowocował powstaniem w 1976 r. "Karczmy Słupskiej" - nowego ciekawego miejsca o charakterze regionalnym. Specjały m.in. mistrza kucharskiego - Henryka Błaszczyka rozsławiły lokal na całą Polskę i zagranicę. Przytulne i stylowe, serwujące świetną kuchnię "Karczmy Słupskie" zaczęły powstawać w innych polskich miastach: w Rzeszowie, Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Opolu, Bydgoszczy, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim. "Karczma Słupska" odniosła także sukces międzynarodowy: pyszną gruszkę po słowińsku można było zjeść również w Budapeszcie, Lipsku, Chicago i Toronto.

SMACZNEGO !!!

PRZEKĄSKI

Sałatka serowa - (przepis na 6 porcji)

Składniki: ser żółty twardy (200 g), groszek konserwowy (250 g - puszka), jaja gotowane (3 szt.), por (30 g), majonez (120 g), sól, pieprz.
Przygotowanie: ser pokroić w kostkę, jaja ugotować na twardo i pokroić w kostkę, wymieszać z serem, dodać odcedzony groszek konserwowy, drobno pokrojony por (tylko białe części ewentualnie bardzo jasno zielone), majonez, dokładnie wymieszać i dopawi
ć
solą i pieprzem do smaku.

Jaja faszerowane grzybami - (przepis na 6 porcji)

Składniki: grzyby suszone borowiki lub podgrzybki (30 g), jaja (3 szt.), szczypior (12 g), majonez, sól, pieprz.
Przygotowanie: suszone grzyby obmyć i ugotować, jaja ugotować na twardo, obrać ze skorupki, przekroić każde z nich na pół, delikatnie wyjąć żółtka, posiekać szczypior, grzyby pokroić w drobną kostkę, żółtka, szczypior, grzyby i majonez dokładnie wymieszać do uzyskania farszu, farsz przyprawić solą i pieprzem do smaku, wypełnić farszem każdą połówkę jaja, ułożyć na półmisku i udekorować.


Jaja faszerowane grzybami cioci Marzenki - (przepis na 6 porcji)

Składniki: grzyby suszone borowiki lub podgrzybki (20 g), jaja (3 szt.), nieduża cebula (1 szt.), majonez, sól, pieprz.
Przygotowanie: suszone grzyby opłukać, zalać wrzątkiem, odstawić pod przykryciem na pół godziny, odcedzić i delikatnie odcisnąć z nadmiaru wody, pokroić w drobną kostkę, obrać cebulę, pokroić w drobną kostkę, zeszklić cebulę na oleju, do zeszklonej cebuli dodać pokrojone grzyby, podsmażyć, przyprawić solą i pieprzem do smaku, pozostawić do ostygnięcia, jaja ugotować na twardo, obrać ze skorupki, przekroić każde z nich na pół, delikatnie wyjąć żółtka, żółtka połączyć z usmażonymi grzybami i cebulą oraz majonezem, dokładnie wymieszać do uzyskania farszu, jeżeli zajdzie taka potrzeba farsz przyprawić solą i pieprzem do smaku, wypełnić farszem każdą połówkę jaja, ułożyć na półmisku i udekorować.


Śledź po smołdzińsku - (przepis na 6 porcji)

Składniki: matjas (550 g), sos - patrz niżej - (400 g), majonez.
Przygotowanie: matjasy w razie potrzeby wymoczyć w wodzie, płaty matjasów przekroić na pół w poprzek, na jedną częśc nałożyć sos, przykryć drugą częścią jak kanapkę i jeszcze raz polać sosem, wierz udekorować majonezem.


Sos do śledzia po smołdzińsku - (przepis na 6 porcji)

Składniki: cebula (110 g), marchew (190 g), olej (20 g), koncentrat pomidorowy (20 g), wywar (300 g), ziele angielskie, liść laurowy, sól, cukier, pieprz, papryka ostra.
Przygotowanie: cebulę pokroić w półplastry, marchew pokroić w słupki, cebulę i marchew podsmażyć na oleju w głębokiej patelni, dodać sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, paprykę, cukier i koncentrat pomidorowy, wymieszać, ostrożnie dolać wywar i ponownie wymieszać, gotować na wolnym ogniu do zmięknięcia marchwi, ostudzić.

POLEWKI

Kwasica słupska (Kacówka) - (przepis na 10 porcji)

Składniki: rostbef (20 dkg), woda (1,6 l), masło (1 dkg), kapusta kiszona (20 dkg), grzyby suszone (6 g), śmietana (200 ml), seler (3 dkg), por (2 dkg), pietruszka (3 dkg), marchew (5 dkg), papryka mielona, liść laurowy, ziele angielskie, sól, cukier.
Przygotowanie: do garnka z wodą włożyć rostbef, przyprawy i włoszczyznę, grzyby suszone ugotować w osobnym garnku, gdy będą miękkie odcedzić, ostudzić i drobno posiekać, kiedy mięso będzie już miękkie wrzucić uprzednio lekko odciśniętą i posiekaną kapustę kiszoną, chwilę pogotować, dodać posiekane grzyby, gotować do miękkości kapusty, śmietanę zaha
rt
ować gotującą się zupą i wlać do niej, mieszając, doprawić do smaku solą i cukrem, w razie potrzeby dodać surowego soku z kapusty.

Polewka orzechowa z tiftelami - (przepis na 10 porcji)

Składniki: orzechy włoskie (10 dkg), orzechy laskowe (5 dkg), masło (5 g), wywar drobiowy (1,6 l), śmietana (200 ml), koncentrat pomidorowy (30 dkg), mąka (3 g), sól.
Przygotowanie: w wywarze ugotować połówki lub ćwiartki orzechów włoskich oraz połówki orzechów laskowych, koncentrat pomidorowy rozprowadzić w roztopionym maśle, dodać do gotujących się orzechów, polewkę podprawić zawiesiną z mąki i śmietany, doprawić solą, podawać z tiftelami w bulionówkach.


Tiftele - (przepis na 10 porcji)

Składniki: wołowina bez kości (40 dkg), czerstwa bułka (8 dkg), mleko świeże (0,5 l), średnia cebula (1 szt), jajko (1 szt), sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: bułkę namoczyć w mleku, odcisnąć, mięso umyć, zmielić razem z bułką oraz cebulą, wymieszać z jajkiem, doprawić do smaku solą i pieprzem, z przygotowanej masy formować małe kulki wielkości czereśni, uformowane kulki wrzucać na gotującą, lekko osoloną wodę, gotować kilka minut, gotowe tiftele odcedzić i niewielkie porcje ciepłych tifteli włożyć do pustych bulionówek przed nalaniem polewki.


Polewka myśliwska - (przepis na 10 porcji)

Składniki: czerwone wino wytrawne lub półwytrawne (0,7 l), cukier (15 dkg), żółtka (3 szt), cynamon, goździki.
Przygotowanie: 3/4 butelki wina podgrzać z cynamonem i goździkami, żółtka utarte z cukrem rozprowadzić pozostałą ilością wina i wlać do uprzednio podgrzanego wina, gotową polewkę odstawić, nie gotować, podawać na ciepło w małych bulionówkach.


Polewka kaszubska - (przepis na 10 porcji)

Składniki: woda (1,9 l), rostbef (30 dkg), kurczak (30 dkg), pietruszka (15 dkg), seler (12 dkg), por (10 dkg), marchew (20 dkg), groszek konserwowy (25 dkg), liść laurowy, kilka ziaren ziela angielskiego, pieprz i sól.
Przygotowanie: rostbef oraz kurczaka opłukać, włożyć do zimnej wody, zagotować, zagotowany rosół powoli gotować około 1,5 godziny, dodać włoszczyznę, liść laurowy i ziele angielskie, z wywaru wyjąć mięso i jarzyny, wszystko pokroić w kostkę, pokrojone mięso i jarzyny włożyć do wywaru, dodać odcedzony groszek konserwowy, zagotować, doprawić do smaku solą i pieprzem, podawać w bulionówkach.


Chłodnik babci - (przepis na 10 porcji)

Składniki: pęczek kopru, świeże ogórki (30 dkg), cukier (3 dkg), mleko zsiadłe (1,5 l), śmietana (250 ml), buraki (15 dkg), jaja (3 szt), groszek konserwowy (5 dkg), wołowina gotowana (10 dkg).
Przygotowanie: koperek posiekać, ogórki pokroić w półplastry, uprzednio ugotowane buraki pokroić w drobną kostkę, jaja ugotować na twardo, obrać i pokroić w kostkę, pokroić w kostkę ugotowaną wołowinę, do zsiadłego mleka i śmietany dodać koperek, ogórki, buraki, jaja, groszek i wołowinę, dodać só
l i pieprz do smaku, schłodzić w lodówce i podawać w bulionówkach schłodzone.

RYBY

Ryba a'la Rowokół - (przepis na 6 porcji)

Składniki: filet z dorsza (60 dkg), cytryna (5 dkg), mąka pszenna (2 dkg), olej do smażenia, jabłka (40 dkg), cebula (10 dkg), masło (10 dkg), majeranek, tymianek, natka pietruszki, sól, pieprz.
Przygotowanie: dorsza wyporcjować, skropić sokiem z cytryny, posypać niewielką ilością soli, pieprzu i tymianku, opr
ó
szyć mąką, obsmażyć, cebulę pokroić w drobną kostkę, podsmażyć na maśle, obrane i pokrojone w cząstki jabłka (z usuniętymi gniazdami nasiennymi) obsypać majerankiem i podsmażyć na maśle, przygotowaną rybę ułożyć na jabłkach i cebuli, całość lekko podpiec, przed podaniem posypać posiekaną natką pietruszki, podawać z ziemniakami lub ryżem i sałatką z pomidorów, sałatą zieloną, surówką z marchwi i chrzanu lub pieczonymi pomidorami.

Dorsz w folii - (przepis na 10 porcji)

Składniki: filet z dorsza (2,8 kg), ketchup (10 g), wino wytrawne (150 ml), cytryna (80 g), papryka mielona, sól.
Przygotowanie: filet z dorsza obmyć pod bieżącą zimną wodą, podzielić na porcje, każdą porcję posolić, posypać mieloną papryką i posmarować ketchupem, całość skropić sokiem z cytryny i winem, ryby zwinąć w rulon a następnie zawinąć w folię, piec w piekarniku.


Ryba łebska - (przepis na 10 porcji)

Składniki: filet z dorsza (0,5 kg), mąka pszenna (50 g), koncentrat pomidorowy (10 dkg), wywar (0,6 l), masło (5 g), śmietana (200 ml), smalec (100 g), cebula (100 g), sól, pieprz, maggi, papryka mielona, placki ziemniaczane (1,5 kg).
Przygotowanie: filet z dorsza umyć, osuszyć ręcznikiem papierowym, pokroić w kostkę, wrzucić do wrzącego wywaru, gotować chwilę, następnie dodać przyprawy, koncentrat pomidorowy i zahartowaną śmietanę, z masła i mąki sporządzić zasmażkę, zaciągnąć nią potrawę, gotową potrawę podawać z plackami ziemniaczanymi.

PTACTWO

Pulpeciki z kurcząt - (przepis na 6 porcji)

Składniki: kurczak (1,5 kg), wątróbka z drobiu (15 dkg), masło (6 dkg), cebula (4 dkg), bułka czerstwa (10 dkg), mleko (150 ml), jajko (1 szt), sól, pieprz.
Przygotowanie: z kurczaka usunąć kości i skórę, cebulę pokroić w kostkę i udusić na maśle, bułkę namoczyć w mleku, mięso przemielić wraz z wątróbką, odciśniętą bułką i cebulą, doprawić do smaku, dodać jajko i dokładnie wymieszać, z masy formować pulpety, gotowe pulpety wrzucić do gotującej, osolonej wody, ugotowane pulpety podawać z sosem pieczarkowym i ziemniakami.


Kurczak izbicki - (przepis na 6 porcji)

Składniki: kurczak (1,5 kg), musztarda (20 dkg), śmietana (700 ml), wywar (300 ml), pieprz, sól, papryka mielona.
Przygotowanie: kurczaka natrzeć solą, papryką oraz musztardą, zalać śmietaną, wstawić do piekarnika i piec, w trakcie pieczenia kurczaka podlewać rosołem.


Kaczka z pomarańczami - (przepis na 10 porcji)

Składniki: kaczka (3,8 kg), migdały (50 g), pomarańcze (80 dkg), rodzynki (10 dkg), smalec (50 g), wywar (500 ml), majeranek, sól.
Przygotowanie: kaczk
ę naszpikować sparzonymi migdałami, natrzeć solą i majerankiem, do środka włożyć rodzynki i część pomarańczy pokrojonych w cząstki, kaczkę ułożyć w brytfannie, piec w piekarniku, podczas pieczenia kaczkę
podlać wywarem i dodać resztę, pokrojonych w plastry pomarańczy, kaczkę podawać z otrzymanym w czasie pieczenia sosem i plastrami pomarańczy.

Wątróbka z drobiu z jabłkami - (przepis na 10 porcji)

Składniki: wątróbka drobiowa (1,4 kg), mąka pszenna (50 g), smalec (20 dkg), masło (60 g), cebula (50 dkg), jabłka (25 dkg), pieprz, sól, majeranek, natka pietruszki.
Przygotowanie: cebulę pokroić w półplastry, usmażyć na maśle, jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić w cząstki, opr
ószyć majerankiem i poddusić na maśle, wątróbkę lekko posolić i oprószyć mąką, usmażyć na smalcu, połączyć z uduszoną cebulą z jabłkami, podawać z ziemniakami z wody lub pieczywem, przed podaniem posypać natką pietruszki.

MIĘSIWA

Juki myśliwskie - (przepis na 10 porcji)

Składniki: schab z kością (1,3 kg), cebula (15 dkg), smalec (10 dkg), masło (7 dkg), jaja (2 szt), pieczarki (40 dkg), wywar (850 ml), sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: schab oddzielić od kości, wydrążyć otwór wzdłuż mięśnia, cebulę obrać i pokroić w kostkę, podsmażyć na smalcu, pieczarki umyć i pokroić w plastry, następnie podsmażyć na smalcu i wymieszać z podsmażoną wcześniej cebulą, dodać surowe jaja, wymieszać i ostudzić, przyprawić pieprzem i solą do smaku, schab faszerować masą pieczarkową, związać sznurkiem i owinąć pergaminem posmarowanym masłem, wstawić do nagrzanego piekarnika (180 st) i piec przez 2 godziny, podczas pieczenia zalać juki wywarem, po upieczeniu wyjąć juki z piekarnika, odwinąć z pergaminu, kroić w 1,5 lub 2,0 cm grubości plastry i podawać z sosem pieczarkowym lub pomidorowym.


Gulasz z Mikorówka - (przepis na 10 porcji)

Składniki: karkówka lub łopatka bez kości (1,0 kg), pieczarki lub inne grzyby (60 dkg), smalec (10 dkg), cebula (10 dkg), mąka pszenna (17 dkg), masło (3 dkg), wywar (900 ml), śmietanka 30% (10 dkg), sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: mięso pokroić w kostkę, oprószyć mąką oraz posolić i popieprzyć, podsmażyć na smalcu, pieczarki umyć i pokroić w plastry, usmażyć na maśle, cebulę obrać i pokroić w plastry, usmażyć na maśle i wymieszać z podsmażonymi wcześniej pieczarkami, pieczarki oraz cebulę dodać do usmażonego mięsa, podlać wywarem i dusić do miękkości, wlać śmietankę kremówkę i dokładnie wymieszać, po zagotowaniu doprawić solą i pieprzem, podawać z grzankami lub ziemniakami.


Roladki klukowskie - (przepis na 10 porcji)

Składniki: karkówka lub łopatka bez kości (1,0 kg), jaja (2 szt), parówki (0,5 kg), bułka tarta (10 dkg), smalec (40 dkg), sól, pieprz, majeranek, papryka mielona, tymianek.
Przygotowanie: mięso pokroić, przekręcić przez maszynkę do mielenia, wymieszać z solą, pieprzem, majerankiem i tymiankiem, dodać jaja, wymieszać na jednolitą masę, parówki przekroić na połowę (otrzymując dwie krótsze) obtoczyć w papryce, a następnie w masie mięsnej i bułce tartej, roladki smażyć na rozgrzanym smalcu, podawać z kaszą gryczaną i sosem korzennym.


Pieczeń chłopska - (przepis na 10 porcji)

Składniki: łopatka bez kości (2,0 kg), cebula (15 dkg), wywar (1 litr), smalec (10 dkg), grzyby suszone (10 g), ogórki kiszone (20 dkg), śmietana (20 dkg), mąka pszenna (40 dkg), cząber, sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: łopatkę umyć, posolić, popieprzyć, posypać cząbrem, obsmażyć na gorącym tłuszczu, dodać pokrojoną w plastry cebulę, następnie mięso podlać wywarem, grzyby umyć, dodać do mięsa podlanego wywarem, dusić do uzyskania miękkości mięsa, pod koniec duszenia dodać pokrojone w cienkie paski kiszone ogórki, uduszone mięso pokroić w plastry grubości 1,5 - 2,0 cm, wywar pozostały po duszeniu podprawić zawiesiną mąki i śmietany, doprawić do smaku, kawałki mięsa podawać z kaszą lub ziemniakami polanymi sosem z wywaru.


Bitki wieprzowe w sosie piwnym - (przepis na 10 porcji)

Składniki: karkówka bez kości (1,5 kg), śmietana (10 dkg), marchew (20 dkg), pietruszka (10 dkg), cebula (10 dkg), seler (10 dkg), grzyby suszone (20 g), piwo (0,5 litra), mąka ziemniaczana (3 dkg), mąka pszenna (7 dkg), smalec (7 dkg), woda (1 litr), sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: mięso umyć, pokroić na 10 plastrów, rozbić lekko młotkiem, posolić, popieprzyć, obtoczyć w mące pszennej i usmażyć na smalcu, usmażone bitki przełożyć do garnka, podlać wodą i dusić, po 15 minutach, dodać pokrojone w kostkę warzywa i umyte, pokrojone w paski grzyby, dusić pod przykryciem, gdy mięso będzie miękkie dodać piwo, pogotować 5-10 minut, bitki wyjąć z wywaru, do gorącego wywaru dodać zawiesinę sporządzoną z mąki ziemniaczanej i śmietany, zagotować, przyprawić solą i pieprzem do smaku, bitki podawać polane sosem piwnym z kaszą gryczaną lub ziemniakami.


Zraz karczemny - (przepis na 10 porcji)

Składniki: udziec wołowy (1,0 kg), mąka pszenna (3 dkg), smalec (10 dkg), woda (700 ml), mąka ziemniaczana (15 g), cebula (15 dkg), sól i pieprz do smaku.
Składniki nadzienia: kasza gryczana (15 dkg), boczek wędzony (10 dkg), cebula (10 dkg), jaja (1 szt), majeranek, sól, pieprz, natka pietruszki.
Przygotowanie farszu: do ugotowanej na sypko kaszy gryczanej dodać podsmażony z cebulką boczek wędzony, majeranek, sól, pieprz, jajko, posiekaną natkę pietruszki, całość dobrze wymieszać.
Przygotowanie: udziec pokroić na płaty, rozbić, na rozbite płaty nałożyć farsz, oprószyć mąką pszenną, zawinąć w krokiety, smażyć na niezbyt silnym ogniu, pod koniec smażenia dodać cebulę pokrojoną w plastry, usmażone zrazy wstawić do rozgrzanego piekarnika (180 st), podlać wodą i dusić do miękkości, uduszone zrazy wyjąć, a sos zaciągnąć zawiesiną z mąki ziemniaczanej, zagotować i doprawić do smaku, zrazy podawać z kaszą lub ziemniakami.


Bitki korzenne - (przepis na 10 porcji)

Składniki: zrazowa (1,2 kg), smalec (10 dkg), mąka pszenna (3 dkg), wywar (1,5 litra), mąka ziemniaczana (15 g), sól, pieprz, cząber, jałowiec, głóg, bazylia, tymianek, rozmaryn, czosnek.
Przygotowanie: mięso umyć, pokroić w plastry, rozbić, oprószyć solą, pieprzem i mąką, podsmażyć na tłuszczu, przełożyć do rondla, podlać wywarem, wsypać wszystkie przyprawy zawarte w przepisie i dusić do miękkości, uduszone bitki wyjąć, a sos zaciągnąć zawiesiną z mąki ziemniaczanej, zagotować i doprawić do smaku, bitki podawać z kaszą lub ziemniakami.


Pieczeń Belzebuba - (przepis na 10 porcji)

Składniki: polędwica wołowa (1,3 kg), smalec (15 dkg), papryka konserwowa czerwona (20 dkg), papryka konserwowa zielona (20 dkg), cebula (20 dkg), śmietana (500 ml), koncentrat pomidorowy (10 dkg), musztarda (3 dkg), wywar (400 ml), sól i pieprz, papryka mielona ostra do smaku.
Przygotowanie: polędwicę umyć, nasmarować musztardą i koncentratem pomidorowym, podlać wywarem, piec w piekarniku (180 st), pod koniec pieczenia dodać resztę koncentratu pomidorowego podsmażonego z cebulką i papryką mieloną, następnie dodać śmietanę oraz pokrojoną w paski paprykę konserwową, gotową potrawę wyporcjować, podawać z kluskami kładzionymi.


Kiełbaski kaszubskie - (przepis na 10 porcji)

Składniki: wołowina bez kości (1,0 kg), łopatka bez kości (1,0 kg), cebula (10 dkg), jałowiec (5 g), gorczyca (5 g), kolendra (5 g), mąka pszenna (3 dkg), wywar (800 ml), śmietana (200 ml), majeranek, tymianek, czosnek (2-3 ząbki), sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: wołowinę oraz łopatkę przemielić przez maszynkę, dodać gorczycę i kolendrę oraz doprawić solą i pieprzem do smaku, masę dobrze wyrobić, formować w kształt kiełbasek, posypać mielonym jałowcem, ułożyć w brytfance, wstawić do nagrzanego do 180 st piekarnika, piec ok. 30 minut, po upieczeniu zalać wywarem i dusić przez około 5 minut, gotowe kiełbaski wyjąć, wywar podprawić zawiesiną z mąki i śmietany, zagotować, dodać majeranek, tymianek oraz roztarty czosnek, doprawić solą i pieprzem.

INNE SPECYJAŁY

Oładki ziemniaczane - (przepis na 10 porcji)

Składniki: płatki ziemniaczane (0,5 kg), jaja (4 szt), mąka pszenna (30 dkg), woda (1 litr), sól do smaku.
Składniki nadzienia: kiełbasa śląska (60 dkg), pieczarki (30 dkg), smalec (30 dkg), cebula (10 dkg), sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: pieczarki i cebulę umyć i pokroić w kostkę, kiełbasę obrać ze skórki i pokroić w kostkę, usmażyć pieczarki wraz z cebulą, dodać pokrojoną kiełbasę, doprawić solą i pieprzem, wszystko dokładnie wymieszać, przyrządzić ciasto, dodając do wody płatki ziemniaczane, mąkę jaja i sól, masę dobrze wyrobić, na stolnicy formować długi i dość gruby wałek, odcinać po kawałku ciasta, rozpłaszczać placuszki, nałożyć na środek farsz z kiełbasy i pieczarek, dokładnie zlepić formując w kulkę, a następnie delikatnie przygnieść z góry, smażyć na mocno rozgrzanym tłuszczu, podawać z surówkami.


Pierożki słowińskie - (przepis na 10 porcji)

Składniki: ciasto pierogowe (1,1 kg), pieczarki (2,0 kg), cebula (60 dkg), masło (25 dkg), sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: umyte i oczyszczone pieczarki drobno pokroić, poddusić na maśle wraz z rozdrobnioną cebulą, doprawić do smaku solą i pieprzem, rozwałkować ciasto pierogowe, wyciąć szklanką okręgi, nakładać farsz i formować pierogi, gotować we wrzącej osolonej wodzie, podawać na gorąco polane stopionym masłem posypane zieloną pietruszką.


Naleśniki słupskie - (przepis na 10 porcji)

Składniki: ciasto naleśnikowe (1,0 kg), smalec (20 dkg), jaja (11 szt), bułka tarta (10 dkg), szczypior (10 dkg), masło (20 dkg), sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: przygotować naleśniki, 8 jajek ugotować na twardo, obrać ze skorupek i drobno pokroić, masło utrzeć z 2 surowymi jajami, do masy dodać posiekane jajka oraz posiekany szczypiorek, przyprawić solą i pieprzem, nadzienie nałożyć na naleśniki, zawijać jak krokiety, do głębokiego talerza rozbić jajo i dokładnie roztrzepać, naleśniki zanurzyć w jajku i obtoczyć w bułce tartej i smażyć na jasno złocisty kolor, podawać z surówkami.


Pierogi wiejskie - (przepis na 10 porcji)

Składniki: ciasto pierogowe (80 dkg), kasza gryczana (65 dkg), boczek wędzony (30 dkg), jaja (5 szt), boczek świeży (30 dkg), sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: kaszę gryczaną ugotować na sypko, boczek wędzony pokroić w drobną kostkę, udusić z rozdrobnioną cebulą, dodać jaja i dokładnie wymieszać, doprawić do smaku solą i pieprzem, gotowe nadzienie nakładać na przygotowane krążki ciasta pierogowego, formować pierogi, gotować we wrzącej osolonej wodzie, świeży boczek pokroić w kostkę, wrzucić na rozgrzaną patelnię i smażyć do otrzymania skwarek, podawać na gorąco polane stopionym boczkiem.


Jabłka w cieście - (przepis na 10 porcji)

Składniki: mąka pszenna (20 dkg), jaja (2 szt), olej (40 ml), jabłka (60 dkg), smalec (15 dkg), cukier puder (15 dkg), cukier wanilinowy (1 opakowanie), woda (20 ml).
Przygotowanie ciasta: do mąki dodać jaja i olej, wymieszać starannie rozcierając grudki, pod koniec mieszania wlać wodę i dokładnie wymieszać.
Przygotowanie: jabłka opłukać, obrać wydrążyć gniazda nasienne, pokroić w krążki, krążki nabijać na widelec, zanurzać w cieście a następnie smażyć na rozgrzanym smalcu, smażyć powoli, gdy się zrumienią odwrócić na drugą stronę i szybciej dosmażyć, gdy jabłka zmiękną wyłożyć na talerz posypać cukrem pudrem.

SURÓWKI I SOSY

Surówka z kiszonej kapusty - (przepis na 10 porcji)

Składniki: kapusta kiszona (0,8 kg), cebula (10 dkg), jabłka (25 dkg), koncentrat pomidorowy (3 dkg), olej (40 ml), cukier (3 dkg), sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: kapustę, cebulę i jabłka pokroić i wymieszać z koncentratem pomidorowym, dodać olej, wymieszać, przyprawić do smaku cukrem, solą i pieprzem.


Surówka z mieszanych warzyw - (przepis na 10 porcji)

Składniki: marchew (15 dkg), kapusta biała (40 dkg), seler (15 dkg), ogórki kiszone (30 dkg), cebula (10 dkg), jabłka (10 dkg), olej (100 ml), sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: kapustę drobno poszatkować, seler, ogórki, marchew i jabłka zetrzeć na grubej tarce, cebulę pokroić w cienkie piórka, wymieszać, dodać olej oraz przyprawić solą i pieprzem, dokładnie wymieszać.


Sos kaszubski - (przepis na 10 porcji)

Składniki: pietruszka (40 dkg), marchew (40 dkg), seler (40 dkg), smalec (10 dkg), masło (6 dkg), śmietana (200 ml), wywar (500 ml), ziele angielskie, liść laurowy, cukier, tymianek, sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: umyte i oczyszczone warzywa zetrzeć na grubej tarce, podsmażyć na smalcu, zalać wywarem, dodać masło oraz przyprawy, dusić około 10 minut, powstały sos zagęścić śmietaną, sos podawać do ryb saute.


Sos korzenny - (przepis na 10 porcji)

Składniki: wywar (1,3 litra), masło (12 dkg), mąka pszenna (5 dkg), tymianek, bazylia, rozmaryn, jałowiec, cząber, ziele angielskie, sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: do wywaru dodać wszystkie przyprawy za wyjątkiem soli i pieprzu, chwilę pogotować, z masła i mąki przygotować zasmażkę i ją ostudzić, zasmażkę dodać do gotującego się wywaru, doprawić do smaku solą i pieprzem.

DESERY

Deser familijny - (przepis na 10 porcji)

Składniki galaretki z wina: wino wytrawne (0,5 litra), żelatyna (4 dkg), kompot lub sok wiśniowy (200 ml), cukier (5 dkg), woda (50 ml).
Składniki galaretki ze zsiadłego mleka: mleko zsiadłe (0,5 litra), śmietana (250 ml), rodzynki (5 dkg), żelatyna (3 dkg), cukier wanilinowy (1/2 paczki), syrop pomarańczowy (100 ml).
Składniki: galaretka z wina (70 dkg), galaretka ze zsiadłego mleka (15 dkg), adwokat (25 ml na 1 porcję), bita śmietana do dekoracji.
Przygotowanie galaretki z wina: żelatynę namoczyć w wodzie według przepisu na opakowaniu, kompot lub sok zagotować z wodą i z cukrem, do gorącego roztworu dodać rozpuszczoną żelatynę oraz wino, dokładnie wymieszać, wlać do naczynia, wstawić do lodówki do zastygnięcia galaretki.
Przygotowanie galaretki ze zsiadłego mleka: żelatynę namoczyć w wodzie według przepisu na opakowaniu, rodzynki zalać wrzącą wodą i odsączyć, mleko roztrzepać z cukrem wanilinowym, syropem pomarańczowym i śmietaną, powoli wlewać lekko podgrzaną, rozpuszczoną żelatynę, ciągle mieszając, dodać rodzynki, wlać do naczynia, wstawić do lodówki do zastygnięcia galaretki.
Przygotowanie deseru: galaretki pokroić w średnią kostkę, układać naprzemiennie w pucharkach, udekorować bitą śmietaną, przed podaniem polewać adwokatem.


Gruszka po słowińsku - (przepis na 10 porcji)

Składniki: ryż (80 dkg), rodzynki (10 dkg), cukier puder (7 dkg), cytryna (15 dkg), gruszki z kompotu lub syropu (35 dkg), cynamon, skórka pomarańczowa, bita śmietana i sos czekoladowy do dekoracji.
Przygotowanie: ryż ugotować na sypko, do ryżu dodać rodzynki, cynamon, skórkę pomarańczową, startą skórkę z cytryny, wyciśnięty sok z cytryny, cukier, dobrze wymieszać, na talerzu na uformowany w kształcie gruszek ryż położyć połowę odsączonej gruszki, polać sosem czekoladowym i udekorować bitą śmietaną.


Makowa panienka - (przepis na 10 porcji)

Składniki: ryż (80 dkg), mak (20 dkg), olejek arakowy (1 szt), cukier wanilinowy (3 paczki), adwokat (50 ml), wódka (50 ml), kwasek cytrynowy (10 g), skórka pomarańczowa (10 dkg), cukier (20 dkg), bita śmietana do dekoracji.
Przygotowanie: ryż ugotować na sypko, kilkakrotnie sparzyć mak, mak przekręcić przez maszynkę 3 razy, mak, ryż, pokrojoną w kostkę skórkę pomarańczową, olejek arakowy, cukier wanilinowy, kwasek cytrynowy i wódkę dokładnie wymieszać, gotowy deser nakładać do pucharków, udekorować bitą śmietaną i polać adwokatem.


Jabłka z raju - (przepis na 10 porcji)

Składniki: jabłka winne (1,3 kg), skórka pomarańczowa (20 dkg), rodzynki (15 dkg), masło (10 g), sos waniliowy (500 ml), adwokat (50 ml), bita śmietana do dekoracji.
Przygotowanie: wybrać jabłka jednakowej wielkości, wydrążyć gniazda nasienne, skórkę pomarańczową pokroić w kostkę i wymieszać z rodzynkami, nafaszerować wydrążone jabłka, powoli piec w piekarniku nagrzanym do 180 st aż do miękkości na wysmarowanej masłem blasze, upieczone jabłka podawać z sosem waniliowym, bitą śmietaną i adwokatem


Tort chlebowy - (przepis na 10 porcji)

Składniki: jaja (10 szt), łuskane orzechy włoskie (15 dkg), cukier puder (30 dkg), zmielony chleb razowy (1/2 szklanki), dżemy morelowy i/lub wiśniowy (1 słoik), polewa czekoladowa (1 opakowanie), starta czekolada (5 dkg), cynamon (1 łyżeczka), migdały (1 łyżeczka), sok i skórka z 1 cytryny, masło (2 dkg), papier do pieczenia.
Przygotowanie: chleb razowy wysuszyć, zemleć, przesiać, orzechy i migdały zmielić, żółtka oddzielić od białek, utrzeć z cukrem na pulchną masę, z białek ubić sztywną pianę, do masy z żółtek dodać orzechy, migdały, cynamon, chleb razowy, czekoladę i wymieszać, dodać pianę z białek, sok i startą skórkę z cytryny, bardzo delikatnie wymieszać, wyłożyć tortownicę papierem do pieczenia, nakładać gotową masę, wstawić do średnio nagrzanego piekarnika (180 st.), piec około 40 minut, po upieczeniu ciasto ostudzić, wyjąć z tortownicy, tort przekroić poziomo na odpowiednią ilość krążków, krążki przekładać, dżemami morelowy lub wiśniowym, polać polewą czekoladową.

NAPITKI I NAPOJE

Napitek Zagłoba - (przepis na 10 porcji)

Składniki: wódka (0,5 litra), wino (375 ml), woda (1,25 litra), goździki, cynamon, miód.
Przygotowanie: zagotować wodę z goździkami, cynamonem i miodem, lekko ostudzić, dodać wódkę i wino.


Napitek słoneczny - (przepis na 10 porcji)

Składniki: sok pomarańczowy (500 ml), koniak (250 ml), wermut biały lub czerwony (250 ml).
Przygotowanie: wszystkie składniki wymieszać, podawać w temperaturze pokojowej z plasterkiem cytryny.


Napitek Hubertus - (przepis na 10 porcji)

Składniki: gin (50 ml), wermut (500 ml), whisky (500 ml), woda mineralna (200 ml), cytryna (40 dkg).
Przygotowanie: wszystkie składniki wymieszać z dodatkiem soku z cytryny.


Napitek siekierka - (przepis na 10 porcji)

Składniki: wódka wyborowa (600 ml), wermut biały (500 ml), cytryna (15 dkg), cynamon, wanilia w laskach (1/2 laski).
Przygotowanie: wódkę wymieszać z winem, dodać cynamon, pokrojoną laskę wanilii i sok z cytryny, w celu uzyskania aromatu odstawić na 2-3 dni po czym odcedzić, podawać w temperaturze pokojowej z plasterkiem cytryny.


Napój słowiński - Leśniczanka - (przepis na 10 porcji)

Składniki: woda (1800 ml), cynamon (5 g), cytryna (20 dkg), miód (20 dkg), goździki, cukier, gałka muszkatołowa.
Przygotowanie: do wody dodać cynamon, cukier, goździki, startą gałkę muszkatołową, miód, sok z cytryny, zagotować, następnie odcedzić i ostudzić.


Kwas miodowy - (przepis na 10 porcji)

Składniki: rodzynki (6 dkg), cytryna (1 szt), miód (25 dkg), mąka (50 dkg), drożdże (12 g), woda (3,0 litry).
Przygotowanie: do kamiennego garnka włożyć rodzynki, cytrynę pokrojoną w plasterki i miód, przegotowaną i zimną wodę wlać do garnka, dodać roztarte z wodą drożdże, całość zamieszać, pozostawić do następnego dnia, kwas przelać do butelek, szczelnie zamknąć i przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.


Kwas chlebowy - (przepis na 10 porcji)

Składniki: chleb razowy (40 dkg), woda (4,0 litry), cukier (30 dkg), syrop pomarańczowy (100 ml), drożdże (10 g), rodzynki (20 g), cytryna (1 szt).
Przygotowanie: chleb razowy pokroić w kostkę, wysuszyć i zrumienić w piekarniku, pokrojony i wysuszony chleb zalać gorącą wodą, gdy płyn przestygnie odcedzić, dodać drożdże rozpuszczone w niewielkiej ilości letniej wody z dodatkiem cukru, dodać syrop pomarańczowy i rozpuszczony w niewielkiej ilości wody cukier, zamieszać, gotowy kwas rozlać do butelek, do każdej butelki wsypać kilka rodzynek, butelki pozostawić na około 24 godziny w temperaturze pokojowej.

Zapraszam na Facebook'a
Napisz do mnie:
astra28@wp.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego