Menu główne:
Miejscowość wypoczynkowa położona w enklawie leśnej, tuż przy ujściu rzeki Orzechówki do morza w odległości ok. 4 km od Ustki. Plaża orzechowska zakończona jest klifowym urwiskiem nieustannie kształtowanym przez morskie fale, pokrytym licznymi formami wydmowymi. Co roku w tym miejscu ubywa około 2,8 m wybrzeża pochłanianego przez morskie fale. Orzechowo to mała osada, malowniczo położona nad potokiem Orzechówką (powiat słupski), wśród bukowych lasów, systematycznie zasypywanych przez piasek. Ceniący spokój i piękne widoki turyści uciekają tu z zatłoczonej Ustki.
Nie jest to miejsce dla wielbicieli plażowania, bo brzeg jest tu wąski i kamienisty. Natomiast przepiękne lasy, ścieżki piesze i wysoki klif zachęcają aktywnych turystów do wycieczek. Ciekawostką jest tutaj las bukowy sukcesywnie zasypywany przez ruchome piaski. Nadmorskie buki w połowie XIX w. były ukochanym miejscem wycieczek żelaznego kanclerza, księcia Ottona von Bismarck, który dwukrotnie (1856 r. oraz 1858 r.) wypoczywał w Ustce z całą rodziną.
JAK DOJECHAĆ ?
Do Orzechowa leżącego 3 km na wschód od Ustki można dojść plażą. Jeśli jednak zdecydujemy się na wycieczkę samochodem, to wyjeżdżając z Ustki należy kierować się na Rowy, a we wsi Przewłoka skręcić w lewo. Z usteckiego przystanku PKS jeżdżą tam minibusy.
WYDMA ORZECHOWSKA.
W kompleksie leśnym w pobliżu Orzechowa został utworzony rezerwat wydmowo-leśny "Wydma Orzechowska" pełna różnorodnych zbiorowisk roślinności. To prawdziwy ewenement nadmorskiego krajobrazu, oddalona o 600 m od bałtyckiego brzegu. Na wzniesieniu wydmy (50m n.p.m) utworzonym z moreny czołowej, widać doskonale miasto Ustkę.
LEŚNA ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA "ORZECHOWSKA WYDMA".
Ścieżka dydaktyczna "Orzechowska Wydma" położona jest w malowniczym terenie sąsiadującym z miejscowościami Orzechowo Morskie i Zapadłe. Jej przebieg w sąsiedztwie morskiego brzegu pozwala wyeksponować najbardziej charakterystyczne elementy nadmorskiego krajobrazu. Ścieżka ma długość 2,8 km i można ją pokonać w około 1,5 godziny. Trasa wiedzie poprzez paraboliczną, częściowo utrwaloną wydmę oraz przez tereny położone w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Szczyt wydmy wyniesiony jest 23 metry ponad poziom przyległej od wschodu i południa równiny przymorskiej. Wierzchowina moreny jest silnie pofałdowana i zajęta głównie przez wydmę białą i szarą; zachodni, łagodny stok wyniesienia zajmuje nadmorski bór bażynowy. Od strony północnej, wschodniej i południowej wydma opada stromym zboczem w kierunku zbiorowisk bardziej żyznych. Malowniczość tego miejsca podkreśla od strony północnej rzeka Orzechówka, a od strony wschodniej płaski teren pól.
Przejście ścieżką pozwala na zapoznanie się z wieloma unikatowymi stanowiskami roślinnymi, jakie wykształciły się na stosunkowo niewielkim obszarze wydmy białej i szarej oraz ich otoczenia. Najbardziej charakterystyczne zjawiska i obiekty przyrodnicze omówione są na jedenastu tablicach tematycznych rozmieszczonych wzdłuż ścieżki. Trasę przystosowano również do potrzeb turystów rowerowych. Pełni ona rolę łącznika pomiędzy dwoma popularnymi szlakami rowerowymi, w tym ze "Szlakiem zwiniętych torów". Tworząc ścieżkę dydaktyczną nie zapomniano o niezbędnych zabezpieczeniach, chroniących wydmy przed wydeptywaniem. W wielu miejscach przejście odbywa się przez drewniane kładki, schody drewniano-ziemne i mostek nad żlebem. Dodatkową atrakcją dla mieszkańców i turystów jest platforma widokowa ulokowana na najwyższym wzniesieniu wydmy. W sąsiedztwie ścieżki znajduje się także "kącik" edukacji przyrodniczo-leśnej.
KĄCIK EDUKACJI PRZYRODNICZO-LEŚNEJ.
Kącik edukacji przyrodniczo-leśnej położony przy lesie na terenie Ośrodka Szkoleniowo - Wypoczynkowego w Orzechowie Morskim i pozwala zaznajomić się ze znaczeniem lasu w przyrodzie i życiu człowieka, funkcjonowaniem ekosystemów leśnych oraz prowadzeniem przez leśników wielofunkcyjnej gospodarki leśnej. Ze względów dydaktycznych skierowany jest przede wszystkim do dzieci przedszkolnych oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów. Można tutaj także odpocząć na ławkach oraz zostawić rower na specjalnie przygotowanych do tego celu stojakach. Na 27 barwnych tablicach, ustawionych w formie pętli, opisane są poszczególne zagadnienia z dołączonymi zdjęciami i rysunkami.
WIEŻA WIDOKOWA W ORZECHOWIE MORSKIM.
Wieżę wybudowano na terenie ośrodka "Leśnik", wiosną 2006 r. Wieża przeciwpożarowa Lasów Państwowych znajduje się nieopodal leśniej trasy rowerowej Ustka-Rowy, w odleglości 200 m od morza. Została zbudowana z żelbetowych kręgów o średnicy wewnętrznej wynoszącej 3 metry. Jej wysokość wynosi 48 m, platforma obserwacyjna dla turystów znajduje się na wysokości 40 m. Betonowa konstrukcja swoim wyglądem przypomina latarnię morską. Aby dojść na sam szczyt, należy pokonać 240 stalowych, kręconych schodków. Wieża oprócz funkcji turystycznej, pełni rolę przeciwpożarową i służy leśnikom do obserwacji terenu. Z wieży tej rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama wybrzeża, między innymi malownicze klify. Otoczona drzewami i roślinnością nadmorską, jest świetnie wkomponowana w krajobraz plaży i morza. Przy dobrej pogodzie dostrzec można nawet kultowe wzgórze Słowińców Rowokół oraz Słupsk. Wieża czynna jest w każdy dzień tygodnia w godzinach 10:00-18:00 w okresie od 15 maja do 15 września. Jednorazowo może przebywać na niej maksymalnie 10 osób. Ze względu na to, że wieża ma u podstawy jedynie 3 m średnicy, jej przepustowość jest ograniczona i czasami należy trochę poczekać. Wstęp wolny.