Model Starego ratusza w Słupsku - 1:50 - Astra28 - Strona HOBBYSTYCZNA

STRONA HOBBYSTYCZNA
Przejdź do treści

Menu główne:

Model Starego ratusza w Słupsku - 1:50

Na przestrzeni dziejów Słupska wiemy o istnieniu w tym mieście trzech kolejnych ratuszy. W 1797 roku średniowieczny ratusz rozebrano, a w następnym roku wybudowano nowy, znany nam z kilku zachowanych zdjęć. Był to prosty, dwukondygnacyjny budynek przykryty dachem z naczółkami. Ozdobę stanowiła wieżyczka z zegarem przykryta barokowym hełmem. Nad wejściem, na osi fasady głównej znajdował się trójkątny tympanon z owalną tarczą z herbem Słupska. Ratusz spełniał swoją funkcję - siedzib władz miejskich przez ponad sto lat, aż do powstania kolejnego, neogotyckiego ratusza, który istnieje do dziś.

W połowie maja 2013 rozpocząłem prace nad kolejnym modelem. Będzie to model Starego Ratusza w Słupsku, który kiedyś stał na Starym Rynku, a obecnie już od ponad 100 lat nie istnieje. Model powstaje w skali 1:50 i będzie miał wymiary: dł. 64 cm / szer. 28,5 cm / wys. 55 cm. Ze względu na skąpą ilość materiałów źródłowych model powstaje jedynie na podstawie kilku rysunków, kilku przedwojennych pocztówek oraz zdjęć elementów zachowanych do dziś w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku: tarczy herbowej, tarczy zegarowej oraz gryfa i korony z iglicy. Trzymajcie kciuki, a jak zobaczycie jakieś błędy to proszę śmiało pisać.

Na początek oczywiście musiałem wstępnie rozrysować sobie główne elementy bryły budowli, dokopać sie na dostępnych ilustracjach do szczegółów oraz ustalić jej proporcje. Była to niesamowita podróż w historię mojego miasta, ponieważ na wielu fotografiach uwiecznieni zostali jego byli mieszkańcy. Najwięcej problemów miałem z ustaleniem wyglądu elewacji północnej, czyli tej od strony Kina Milenium. Czy tu było wejście czy nie trudno dostrzec. Oczywiście wszystkie kolory na rysunkach są takie mniej więcej i nie mają znaczenia w dalszej budowie modelu.

WKRÓTCE KOLEJNA
AKTUALIZACJA.

Zapraszam na Facebook'a
Napisz do mnie:
astra28@wp.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego