Menu główne:
Model betoniarki z lat 80 XX wieku. Jest to betoniarka pojemności 150 l. bardzo popularna na wielu ówczesnych budowach. Model powstał z myślą o młodych modelarzach. Model może stanowić znakomity poligon doświadczalny do nauki wycinania i formowania małych elementów. Jeżeli ktoś zbuduje moją betoniarkę bardzo proszę o przesłanie zdjęć oraz linka do relacji zamieszczonej na forach modelarskich.
Rama.
Fot. 06 - Dodatkowo należy wykonać 4 nity o średnicy ok. 0,9 mm.
Fot. 13 - Cztery kolejne kroki wykonania wsporników ramy.
Fot. 15 - Nie przyklejać części 15a - jest to jedynie szablon odległości górnych elementów ramy.
Uwaga !!! - W całym projekcie znajduje się sporo różnych śrub. Zachowaj je wszystkie, bo przydadzą się w przyszłości.
Fot. 21 - Dwie części 23 sklejamy ze sobą i szlifujemy do łączej grubości 2 mm (zobacz Fig. 1).
Fot. 23 - Części 21 wycinamy lekko dłuższe. Krawędź szablonu 21a nasączamy klejem CyanoAkrylowym i szlifujemy. Częćś 21 nasączamy klejem BCG i formujemy zaciskając w szablonie. Po wyschnięciu odcinamy zbędne kawałki papieru.
Koła.
Ramię obrotowe.
Bęben.
(Zobacz Fig. 2)
Skrzynia napędu.
Skrzynia blokady.
Silnik i osłona.
Sterowanie.
Montaż.
Malowanie.
Mam nadzieję, że opis jest wystarczająco czytelny
i nie będziecie mieli najmniejszych problemów
z budową swoich własnych, ładnie wyglądających torów.
Miłej pracy.
Model betoniarki mojego projektu wykonał Kolega Václav Piskač z Czech. Poniżej kilka zdjęć. Relacja z jej budowy znajduje się na Forum Modelarskim Papírové modelářství CZ.
Model betoniarki mojego projektu wykonał Kolega maniek72 z Solca Kujawskiego. Poniżej kilka zdjęć. Informacja z jej budowi znajduje się na Forum Modelarskim KartonWork.
Jakiś czas temu otrzymałem ciekawe informacje z Holandii. Jeden z tamtejszych modelarzy, Henk van Dijk, znalazł w duńskim kwartalniku modelarskim "Bouwplaten Bulletin" z listopada 2012, informacje nt. mojego projektu betoniarki. Dzięki załączonym zdjęciom oryginału przekonał się, że może to być interesujacy model. W mailu otrzymałem wiele ciepłych słów na temat mojego projektu, czytelności opisu oraz frajdy jakiej dostarczyła budowa betoniarki. Jak widać sława polskiej betoniarki wykracza poza granice.