Ciekawostki Słupska - mojego rodzinnego miasta - Astra28 - Strona HOBBYSTYCZNA

STRONA HOBBYSTYCZNA
Przejdź do treści

Menu główne:

Ciekawostki Słupska - mojego rodzinnego miasta

Przewodnik po Słupsku i okolicach
Bardzo ciekawy "Przewodnik po Słupsku i okolicach", autorstwa Józefa Staśko, który został wydany nakładem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Biblioteczka Krajoznawcza - Warszawa 1949 r.
Zdjęcia porównawcze Słupska 1910-2010
Zdjęcia porównawcze niektórych miejsc Słupska. Zdjęcia czarno-białe pochodzą z 1910 r., natomiast kolorowe zostały wykonane mniej więcej w tym samym miejscu, ale w 2010 r. Niestety w wielu przypadkach okazało się to już niemożliwe ze względu na powstałe nowe budowle.
Dokumenty słupskie
Najciekawsze, historyczne dokumenty dotyczące Słupska. Wiele z nich, z perspektywy dzisiejszych czasów, wydaje się zabawna, ale pamiętajmy, że powstały bardzo dawno temu. Dokumenty te miały na celu uporządkowanie praw i powinności mieszkańców Słupska.
Słupskie, kolekcjonerskie notgeldy
Notgeld - w dosłownym tłumaczeniu "pieniądz na czas potrzeby". Jest to niemiecka nazwa pieniądza zastępczego, emitowanego najczęściej na początku XX w. W latach 20. XX w. notgeldy, w postaci całych serii, bardzo bogato ilustrowanych emitowały samorządy, w tym Słupsk.
Eduard Engel, twórca czasu letniego
Zapomniany Eduard Engel powinien być dumą Słupska jak Heinrich von Stephan, wynalazca kartki pocztowej. Jest bowiem twórcą czasu letniego i "peronówki". Popadł jednak w zapomnienie, bo był Żydem i to prawicowym.
Trina Papisten, słupska czarownica
W 1701 r., w sierpniu dokonano jednej z najsłynniejszych w Słupsku zbrodni. Życie na stosie straciła Katarina Zimmerman, żona rzeźnika, którą słupscy rzeźnicy oskarżyli o czary i kontakty z szatanem, ponieważ stanowiła dla nich konkurencję w interesach.
Jesienne zdjęcia Słupska
Jesienne oblicze Słupska. Zdjęcia pochodzą z dwóch sezonów: 2010 oraz 2011 r., kiedy to udało mi się być w Słupsku w czasie Złotej Polskiej Jesieni. Miasto wygląda wtedy niezwykle malowniczo, dzięki czemu ładne zdjęcia same wychodzą.
Nocne zdjęcia Słupska
Tym razem nocne zdjęcia z mojego pobytu w Słupsku. Miasto to jest bardzo malownicze, ale wraz z nadejściem zmroku jego piękno i tajemniczość wzmagają się. Dzięki sporej ilości iluminacji zabytków stworzono specyficzny klimat.
Zapraszam na Facebook'a
Napisz do mnie:
astra28@wp.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego