Model wąskotorowego pługa odśnieżnego ze Skansenu w Kościerzynie - 1:25 - Astra28 - Strona HOBBYSTYCZNA

STRONA HOBBYSTYCZNA
Przejdź do treści

Menu główne:

Model wąskotorowego pługa odśnieżnego ze Skansenu w Kościerzynie - 1:25

Witam serdecznie.

Jako, że moja lokomotywka lubi towarzystwo, postanowiłem tak na szybko zlepić do niej jakiś wagonik. Wybór padł na pług odśnieżny, który swojego czasu dokładnie obfotografowałem w Skansenie w Kościerzynie. Jest to obiekt bardzo interesujący pod wględem technicznym, który jednocześnie jest niezwykle ciekawy pod względem wizualnym. Mam nadzieję, że pług będzie ciekawym uzupełnieniem do mojego małego parowoziku. Model opracowałem na podstawie tylko i wyłącznie fotografii własnych, gdyż żadnych planów do niego nie znalazłem.


Na pierwszy ogień poszło podwozie. Jako, że model docelowo będzie znajdował się (będzie przyklejony) na podstawce imitującej torowisko, zdecydowałem się na odwzorowanie tylko tych części, które będą widoczne z zewnątrz. W następnej kolejności powstały ściany - jedna czołowa oraz dwie boczne. Okna zaplanowałem wykonać z dwóch połówek i włożonej do wewnątrz przeźroczystą kliszą. Dzięki takiemu zabiegowi nie będę musiał kliszy wklejać, bo sama będzie się trzymała. Oczywiście cały czas powstają jakieś tam duperelki - tu akurat stopnie oraz belki wzmacniające dach wagonu

Wszystkie zbudowane wcześniej elementy, zostały pomalowane. Starałem się wykonać malowanie jak najdokładniej. Niestety w kilku miejscach nie wyszło to tak jakbym sobie tego życzył, ale mam nadzieję, że w całości modelu nie będzie to dostrzegalne. Oto pomalowane podwozie, ściany, ramy okienne oraz różne dodatki.

Wszystkie pomalowane części zostały zlepione do kupki. Dodatkowo zrobiłem trochę wyposażenia wnętrza. Powstały skrzynie oraz koza, która służyła obsłudze jako centralne ogrzewanie. Wstępnie (na sucho) złożyłem to sobie do kupki i wyszło coś na kształt wagonu. W pługu powstały również dwa krzesełka, narożne kątowniki oraz jedna z części sterowania wysokością pługa. W międzyczasieczasie zaprojektowałem mocowania szyn oraz podkłady kolejowe. Gotowy podkład, składa się z całej masy drobniuteńkich detali. Praca nad nim jest bardzo czasochłonna i monotonna, ale efekt wynagradza wszelkie niedogodności.

W końcu udało mi się zbudować wyposażenie wnętrza pługa - wykonałem mechanizm obracania bocznych skrzydeł i podnoszenia lemiesza. Pomalowane elementy mechanizmu unoszenia lemiesza, stoją przy sobie złożone na sucho. A tak wygląda mechanizm wysuwania bocznych skrzydeł - dla pokazania ich wzajemnego ułożenia, ustawiłem wszystko przy ściance - również na sucho.

Udało mi się wykonać obciążenie wagonika (montowane pod podwoziem, aby zwiększyć docisk kół na główkę szyny oraz obniżyć środek ciężkości), dolną część ścianki przedniej oraz boczne skrzydła pługa.
Model będzie zamocowany na podstawce z wydrukowanym tłuczniem. Wydruk kamieni podsypki to autentyczne zdjęcie, przeskalowane i poddane obróbce w Photoshopie. Wymiar całego torowiska to 17 na 65 cm. Na tym wydruku ułożyłem wykonane wcześniej podkłady. Podkłady zostały delikatnie rozjaśnione „rdzawą” farbą. Elementy podkładów udostępniłem do pobrania za FREE.

Trwają prace nad torowiskiem oraz nad lemieszem pługa. Jeżeli chodzi o lemiesz to jeszcze nie bardzo jest co pokazać, bo dopiero spasowuję te części ze sobą i dopiero zostaną wykonane. W tak zwanym „międzyczasie” powstały drzwi oraz górna część przedniej ścianki (z okienkami). Okienka pomalowane i gotowe do montażu. Na ostatnich zdjęciach pomalowane drzwi. Pierwsze zdjęcie skrzydła bez klamek (przód i tył) a na drugim zdjęciu skrzydła z klamkami (również przód i tył).

Po zmontowaniu wszystkich wykonanych wcześniej elementów oraz zbudowaniu większości lemiesza mój pług wygląda tak jak poniżej ... Teraz pozostało malowanie pługa, dokończenie lemiesza, zbudowanie i montaż dachu i kominka od kozy.

Wykonałem dach, zawias oraz dolną część lemiesza. Na poniższych zdjęciach już gotowy pług. Mam nadzieję, że Wam się spodoba. Jeżeli chodzi o umożliwienie podziwiania wnętrza to rozwiązałem ten problem dzieląc dach na 3 części i środkowa została wyposażona w zawias umożliwiający pozostawienie modelu otwartego, co jednocześnie sugeruje, że model jest w całości, a otwór tylko do celów poglądowych. Chyba o to właśnie chodziło.

Zapraszam na Facebook'a
Napisz do mnie:
astra28@wp.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego