Najważniejsze narzędzia jakimi się posługujemy. - Astra28 - Strona HOBBYSTYCZNA

STRONA HOBBYSTYCZNA
Przejdź do treści

Menu główne:

Najważniejsze narzędzia jakimi się posługujemy.

MODELARSTWO > Modelarskie ABC

Narzędzia.

Mamy już model nadający się do sklejania. Pora na zgromadzenie narzędzi, co obecnie nie stanowi żadnego problemu. Podstawowe narzędzia to bowiem zwykłe nożyczki, ostry nożyk oraz linijka. Stopniowo, wraz ze swoim rozwojem będziecie zdobywali i gromadzili coraz to nowe narzędzia. Wielu modelarzy ma zgromadzonych bardzo dużo interesujących narzędzi, które co prawda używane są tylko czasami, ale bez nich nie wyobrażają już sobie modelarskiego życia. Niektóre z nich to przystosowane dla potrzeb modelarskich niepozorne przedmioty codziennego użytku.

Nożyczki - Po czym poznajemy dobre nożyczki? Zróbmy próbę: kawałek zwykłej kartki przecinamy nimi tak, aby cięcie wykonać całymi ostrzami. Koniec cięcia powinien znajdować się jeszcze na kartce - czyli nie przecinamy jej do końca. Teraz obejrzyjmy kartkę: jeżeli cięcie jest równe i bez strzępień, a koniec cięcia nie jest rozerwany poprzecznie, to dobrze. Jeśli nie - wybieramy inne. Dobrze jest wybierać takie nożyczki, które mają długie i wąskie ostrza, ułatwia to wycinanie drobnych elementów.

Firma OLFA produkuje ciekawe nożyczki. Ostrza nożyczek wykonane są ze specjalnie dobranej, wysokiej jakości stali nierdzewnej, a jedno z nich wykończone jest drobnymi ząbkami. To unikalne rozwiązanie zapobiega ślizganiu i wysuwaniu się ciętego materiału. Ostrza są precyzyjnie łączone nitem i dzięki sprężystemu elementowi dociskane do siebie z odpowiednią siłą. Nożyczki OLFA równie łatwo i dokładnie tną zarówno delikatne, wiotkie folie czy tkaniny jak i sztywne arkusze kartonu, czy wykładzinę podłogową, są również bardzo trwałe. Należy tak ułożyć papier, aby ząbki strzępiły odcinany fragment papieru, a nie zostawały na potrzebnej części modelu.

Nożyki/Skalpele - najlepiej taki do tapet, z odłamywanym ostrzem (A). A już najlepsze są te, w których całe ostrze znajduje się w metalowej prowadnicy. Tego rodzaju noże można bez problemu zakupić w większości marketów budowlanych. Dobrym pomysłem do takiego noża jest zakup zapasowych ostrzy firmy OLFA (B), ponieważ charakteryzują się doskonałą ostrością, są dobrze ponacinane, a do tego bardzo wytrzymałe.
Wielu modelarzy używa w swojej pracy skalpeli chirurgicznych (C), z niezłym zresztą skutkiem. Można zaopatrzyć się zarówno w skalpele jednorazowe jak i takie z wymiennymi ostrzami. W wielu sklepach dyskontowych dość często można natknąć się na bardzo ciekawe zestawy skalpeli z wieloma wymiennymi ostrzami o różnych kształtach (D). Są one tanie o niezbyt wysokiej jakości, ale ze względu na ciekawe kształty ostrzy można ich od czasu do czasu używać
.

Firma OLFA produkuje również nożyki-skalpele, w zestawach z zapasowymi ostrzami. Są to skalpele ołówkowe o symbolach AK-1, AK-3, AK-4 oraz SC-1.
AK-1 - (E) nóż do precyzyjnego cięcia papieru, folii, kartonu. Dzięki połączeniu tworzywa i mosiądzu nóż jest dobrze wyważony i pewnie leży w dłoni. Jest wysoko ceniony przez modelarzy. Opakowanie oprócz noża zawiera 25 wysokiej jakości ostrzy zapasowych.
AK-3 - (F) nóż do precyzyjnego cięcia papieru, folii, kartonu. W tym modelu zastosowane są ostrza o szczególnie ostrym wierzchołku, co pozwala na bardzo dokładne cięcie drobnych detali. System mocowania ostrza z metalowym zaciskiem zapewnia łatwą wymianę ostrza i jego pewne unieruchomienie w uchwycie. Nóż AK-3 jest wysoko ceniony przez modelarzy. Opakowanie oprócz noża zawiera 30 sztuk ostrzy zapasowych.
AK-4 - (G) najwyższej jakości nóż do prac artystycznych i modelarskich. Pewne mocowanie ostrza, komfortowy, elastyczny uchwyt i doskonałe wyważenie noża gwarantują wygodną i precyzyjną pracę. Bogaty wybór wymiennych ostrzy o różnych kształtach rozszerza jego możliwości i zastosowania (H). W pełni profesjonalne narzędzie do dokładnego cięcia różnorodnych materiałów - od delikatnych folii do drobnych elementów z tworzyw sztucznych i drewna. W zestawie ostrza: KB4-S, KB4-F oraz KB4-R. Dokupić można również: KB, KB4-NS oraz KB4-WS.
SC-1 - (I) nóż specjalny o dwóch równoległych ostrzach, przeznaczony do wycinania pasków/ścieżek o stałej szerokości. To bardzo wygodne narzędzie do wycinania szablonów do kopiowania. W komplecie noża znajdują się trzy wkładki dystansowe o szerokościach 1, 1.5 i 2 mm (J). W pracy wykorzystujemy zawsze dwa ostrza, takie same jak w skalpelu AK-1.

Cyrkle tnące - często w modelu jest bardzo dużo otworów lub kółek. Te większe - wycinamy właśnie cyrklami. Wiele modeli posiada zaznaczone środki kół (takie małe krzyżyki) -właśnie dla ułatwienia wycinania za pomocą cyrkla. Firma OLFA produkuje tego rodzaju cyrkle o symbolach CMP-1, CMP-1/DX oraz CMP-2.
CMP-1 - (K) Cyrkiel tnący do wycinania z papieru i folii kół o średnicy od 1 do 15cm. Ostrze tnące jest wymienne, a w korpusie cyrkla jest schowek na 5 zapasowych ostrzy. Ten prosty, ale znakomicie zaprojektowany i wykonany przyrząd jest nieocenioną pomocą dla osób pasjonujących się modelarstwem
.

CMP-1/DX - Cyrkiel do wycinania kół z folii, kartonu, papieru. Wersja DeLux znanego i wysoko cenionego cyrkla CMP-1. Ten model umożliwia wycinanie kół o średnicy od 16 do 220 mm. Posiada zarówno centymetrową jak i calową skalę. Uchwyt wyposażony jest w znakomicie ułatwiający pracę mechanizm zapadkowy (tzw. grzechotka). Dołączona osłona pozwala na zabezpieczenie ostrza wyznaczającego środek koła podczas przechowywania noża. Ostrze tnące można przesunąć w położenie, które chroni przed uszkodzeniem ostrza lub przypadkowym skaleczeniem. Wraz z cyrklem dostarczana jest gumowa podkładka, która pozwala na wycinanie kół bez otworu, który zwykle na środku pozostawia ostrze cyrkla.

CMP-2 - Specjalny przyrząd do wycinania kół z kartonu, wykładziny podłogowej, tektury, płyty pilśniowej, skóry a także w płytach kartonowo-gipsowych itp. Można nim wycinać koła o średnicy do 30cm. Duży, wygodny uchwyt centralny pozwala na regulację wysunięcia ostrza wbijanego w środku koła, oraz na płynną regulację promienia cięcia. W tym narzędziu wykorzystywane są standardowe ostrza segmentowe o szerokości 18 mm. Głębokość wysunięcia ostrza blokowana jest niezawodną śrubą. To unikalne narzędzie pozwala na łatwe cięcie idealnych kół i łuków trudnych do wykonania w inny sposób.

Linijki - najlepiej metalowa, z dosyć ostrymi krawędziami. Musimy dbać o to, aby linijka była zawsze idealnie prosta i należy to co jakiś czas sprawdzać. Zalecam zakup linijki stalowej, ponieważ aluminiowa szybko nam się zniszczy. Dobrym rozwiązaniem jest popytanie się w okolicy o firmy poligraficzne i dotarcie przez nie do producenta wykrojników używanych w poligrafii. W wykrojnikach używane są stalowe listwy bigujące (A). Poprośmy o przycięcie ok. 30 cm takiej listwy i zakupmy ją. Jest to wysokiej jakości stal, odporna na działanie skalpeli a co najważniejsze idealnie prosta. Linijka z takiej taśmy posłuży nam przez długie lata.

Mata do cięcia - cięcie kartonu nożykiem zawsze powoduje uszkodzenia podłoża. Dlatego koniecznie tniemy na podkładce. Ochroni to również sam nożyk przed zbyt szybkim stępieniem. Najprostsza podkładka to kawałek zwykłego linoleum. Polecam jednak specjalną matę firmy OLFA - znajdziecie ją w sklepie modelarskim. Maty OLFY występują w różnych rozmiarach od A4 aż do A1, oraz w dwóch rodzajach CM oraz RM. Mata skutecznie chroni ostrze przed zbyt szybkim stępieniem i blat stołu przed uszkodzeniem. Mata ma trzywarstwową konstrukcję. Środkowa, sztywna warstwa jest odporna na przecięcie, a zewnętrzne są miękkie, elastyczne. Pozwala to ostrzu na zagłębienie się w macie, co z kolei umożliwia skuteczne i łatwe cięcie. Maty OLFA produkowane są unikalną technologią wyłącznie w Japonii ze specjalnie dobranych tworzyw o wysokiej czystości. Dzięki temu wyróżniają się szczególnie dużą trwałością i gwarantują maksymalną żywotność ostrzy. Powierzchnia maty ma antypoślizgowe wykończenie oraz nadrukowaną siatkę równoległych i prostopadłych linii co znacznie ułatwia pracę.

Mata CM - Cutter Mat - Uniwersalna mata do cięcia. Grubość: 2,0 mm. Maty z serii CM spełniają wymagania większości użytkowników i są odpowiednie do pracy nożami z ostrzami segmentowymi, artystycznymi i krążkowymi. Nie są zalecane do cięcia z dużą siłą nożami z ostrzami typu HB i LB.
Mata RM - Rotary Mat - Mata w kolorze zielonym do cięcia nożem krążkowym. Grubość: 1,6 mm. Maty nie nadają się do pracy nożem MC-45. Maty serii RM przeznaczone są specjalnie do noży krążkowych. Mogą być również używane do cięcia niektórymi innymi nożami np. z wąskimi ostrzami segmentowymi, nożami typu skalpel, ale jedynie z niewielką siłą. Mata jest dwustronna
.

Wycinaki do otworów - Bardzo często musimy wyciąć małe, ale równiutkie kółeczka i otwory. Można je wybić wybijakiem szewskim (A) - taka zaostrzona rurka pobijana z góry młotkiem. Wybijaki można kupić w marketach budowlanych w kompletach o różnych średnicach, albo na sztuki dobierając takie średnice jakie są nam potrzebne. Wycinając takimi wycinakami należy koniecznie zaopatrzyć sie w jakiś kawałek twardego materiału. Dobrym pomysłem jest zastosowanie kawałka twardej gumy (B) zakupionego (otrzymanego gratis) u każdego kuśnierza lub szewca. Świetnym rozwiązaniem problemu podkładki jest również zwykły krążek hokejowy (C) zakupiony w sklepie sportowym.

W sprzedaży można również spotkać ciekawe wycinaki rewolwerowe (D). Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że wycinając otwór nie musimy korzystać z młotka oraz podkładać pod papier drewna czy teflonu. Najlepiej poszukać takiego wycinaka o wyższej jakości i nie żałować na niego pieniędzy, ponieważ będzie nam o wiele dłużej służył. W moim wycinaku występują ostrza o średnicach: 2,0 - 2,5 - 3,0 - 3,5 - 4,0 - 4,5mm.

Trzecia ręka - (A) jest to mały statyw, na którym są przegubowo umocowane ramiona z krokodylkami na końcach. Wyposażony jest on również w dosyć dużą lupę. Urządzenie to jest w stanie bez problemu przytrzymać nam niewielkie detale, a lupa pomaga nad nimi popracować, a co najważniejsze nadal mamy wolne dwie ręce ! Przy okazji trzeciej ręki warto wspomnieć o spinkach do banknotów (B), które bez problemu można zakupić w każdym sklepie papierniczym. Przydadzą nam się do przytrzymywania części lub dociskania w czasie klejenia dłuższych krawędzi.

Lupa nagłowna - są to gogle z wymiennymi szkłami powiększającymi, które można w każdej chwili opuścić na oczy, jak maskę spawalniczą. Moja lupa wyposażona jest w szkła o powiększeniu: 1,2x - 1,8x - 2,5x oraz 3,5x. Szkła można montować po dwa na raz, dzięki czemu dodatkowo można pokombinować z powiększeniami i uzyskać maksymalne rzędu 8,75x. Bardzo często lupy wyposażone są w dodatkowe źródło światła, w moim wypadku LED, z własnym, bateryjnym zasilaniem i osobnym włącznikiem. Jest to bardzo pomocne narzędzie przy pracy z drobnymi detalami.

Sztywne druty i pręty - dobrze jest przygotować sobie kilka kawałków sztywnego drutu o różnych średnicach - na przykład spawalniczych elektrod oczyszczonych z otuliny i wypolerowanych - będą służyły do zwijania na nich cienkich rurek. Fajnym pomysłem jest wykorzystanie do tego celu anteny teleskopowej wymontowanej ze starego radia czy telewizora.

Śrubokręty zegarmistrzowskie - bardzo małe otworki o kształtach nieregularnych wycinamy niczym rzeźbiarz uderzając przystawionym do krawędzi zaostrzony zegarmistrzowskim śrubokrętem. W komplecie występuje kilka szerokości ostrzy i każde z nich posłuży nam do innych elementów. Warto zapolować na taki komplet przy okazji jakiejś promocji w dyskontach i zaostrzyć go w całości, uzyskując komplet fajnych narzędzi.

Pęsety - małe elementy modelu najlepiej trzymać oraz przyklejać za pomocą pęsety (A). W handlu dostaniemy wiele różnych modeli pęset. Warto przed zakupem sprawdzić na fragmencie papierka czy dobrze trzymają oraz czy nie deformują małych części. Bardzo wygodną okazał się dla mnie pęseta laryngologiczna (B). Dzięki środkowemu wygięciu nie zasłaniamy sobie palcami zarówno przedmiotu jak i miejsca wklejania. Naprawdę bardzo przydatne narzędzie. Wysokiej jakości maleńkie pęsety można zakupić w sklepach medycznych. Są to pęsety do chirurgii naczyniowej (C). Niestety są bardzo drogie, ale moim zdaniem jest to zakup jeden na całe życie, bo chyba nie będę w stanie ich zniszczyć poprzez normalne użytkowanie. Również w sklepie medycznym dostaniemy bardzo przydatne w modelarstwie pęsety samozaciskające.

Pilniki i papier ścierny - nasz warsztat powinniśmy wyposażyć również w papier ścierny o różnych gradacjach ścierniwa. Możemy zakupić papier ścierny w pojedynczych arkusikach nawet po jednym z potrzebnej nam gradacji, albo na kostkach piankowych. Potrzebować będziemy wszelkiej maści niewielkich pilniczków. Bardzo często na promocjach lub giełdach można zakupić komplet pilniczków-iglaków (A). Często używam również pilników do paznokci - metalowy, drewniany z naklejonym papierem ściernym albo nawet jednorazowe z tekturki (B).

Wykałaczki, patyczki do szaszłyków oraz duże igły kuśnierskie - świetnie zdadzą egzamin jako przyrządy do nakładania kleju. Ja swoje igły kupiłem u znajomego kuśnierza. Mam ich kilka rodzajów o długościach od 10 do 30 cm. Klejąc używam tylu igieł iloma klejami się w danym momencie posługuję. Z igieł tych bez kłopotu usuniemy nawet kleje cyjanoakrylowe.

Wiertarki i szlifierki ręczne - sprężynowa wiertarka ręczna (A) jest idealnym narzędziem do wiercenia niewielkich otworków w kartonowych częściach. W takiej wiertarce można używać wierteł o małych średnicach. Do swojego zestawu dokupiłem sobie wiertełka o średnicach: 0,5 - 0,6 - 0,7 - 0,8 - 0,9 - 1,0 - 1,1 oraz 1,2 mm (B).
Jedynym moim narzędziem elektrycznym jest niewielka ręczna szlifierka wielofunkcyjna. Zestaw taki (C) można od czasu do czasu spotkać na promocjach w marketach. Warto poszukać takiego zestawu za minimum 70-100 zł, ponieważ te tańsze nie są warte zakupu. Są niskiej jakości, szybko się psują i wrzeciono ma dość duże bicie na boki. Często przy okazji można się zaopatrzyć w komplet dodatkowych końcówek, które zdecydowanie rozszerzają możliwości zestawu (D)
.

Pędzle - Do malowania i retuszowania swoich modeli używam różnego rodzaju pędzli i pędzelków. Te najmniejsze - retuszerskie (A) - mają dodatkowe zabezpieczenia w postaci rurek z tworzywa. Zapobiega to zniszczeniu delikatnych włosków. Do czyszczenia resztek po szlifowaniu dość często przydają się niepotrzebne pędzelki od golarek męskich (B). Dobrym narzędziem do usuwania kurzu z modeli jest pędzel kosmetyczny (C), łatwy do zakupienia w każdej drogerii.

Suwmiarka - w każdym przypadku, kiedy chcemy zaprojektować swój własny model, albo dorobić jakieś waloryzujące części potrzebna będzie nam suwmiarka. Można użyć zwykłej, ale najlepszym rozwiązaniem jest suwmiarka elektroniczna. Można sie w nią zaopatrzyć w sklepach dyskontowych. Ja za swoją zapłaciłem coś około 25 zł w Biedronce.

Narzędzia stomatologiczne - wiele narzędzi ze stali nierdzewnej wykorzystywanych przez naszych stomatologów znajdzie szerokie zastosowanie w modelarstwie. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i inwencji. W każdym razie będąc na wizycie warto zapytać czy jest możliwość otrzymania zużytych narzędzi. Czasami się udaje. Z jednego z takich narzędzi - łopatki do cementu fosforanowego (A) - poprzez zeszlifowanie boków półkulki otrzymałem świetne narzędzie do bigowania. W przypadku kiedy dostaniemy jakieś uszkodzone, albo nieprzydatne do naszych celów narzędzie, możemy je dopasować do naszych potrzeb. Obcięcie końcówki i jej zaostrzenie i mamy narzędzie do nakłuwania i nakładania kleju (B), natomiast wspawanie na końcu kulki od łożyska da nam świetne narzędzie do wyoblania elementów (C).

Komplet szczypiec i ucinaczy - Bardzo często w sklepach dyskontowych można zakupić ładny komplet narzędzi do pracy z elementami metalowymi. Szczypcami możemy kształtować druty, a ucinaczami je skracać do wymaganych długości. Pod żadnym pozorem nie można ciąć drutów nożyczkami, bo je po prostu zniszczymy.

Igły lekarskie i strzykawki - są to bardzo przydatne w modelarstwie narzędzia. W każdej aptece dostaniecie igły do grubości 1,2 mm, grubsze to jedynie centra zaopatrzenia weterynaryjnego lub zwyczajnie "osiedlowy" weterynarz. Używam głównie igieł o średnicach 0,9 - 1,2 - 1,6 - 1,8 oraz 2,1 mm. Odpowiednie ich zaostrzenie oraz użycie na strzykawce umożliwia perfekcyjne wycinanie otworów oraz otrzymywanie fajnych nitów.

Zapraszam na Facebook'a
Napisz do mnie:
astra28@wp.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego