Przywilej Mściwoja II z 1276 r. - Astra28 - Strona HOBBYSTYCZNA

STRONA HOBBYSTYCZNA
Przejdź do treści

Menu główne:

Przywilej Mściwoja II z 1276 r.

TURYSTYKA > SŁUPSK > Schowek

Przywilej Mściwoja II dla sołtysa Werciberga z 1276 r.


14 Maja 1276 Słupsk.

W imię Pana Amen. Ponieważ wszyscy umieramy i jakby sprawiedliwie odchodzimy z tego świata, wszystkie wydarzenia pogrążą się w nicości i przepadną jakby nie istniały, chyba, że zostaną powierzone pamięci świadków i pisarzy. Dlatego pragniemy, ażeby było wiadome tak współczesnym jak przyszłym, którzy ujrzą ten dokument, że my, Mściwój, z łaski Bożej książę Pomorza, Henrykowi zwanemu de Werciberg, sołtysowi naszego miasta Słupska, tamże obok kościoła Świętego Mikołaja nadajemy z dziedzicznym prawem posiadania młyn, który od dawna należał do nas i do naszych przodków, wraz z połową łanu od drogi powyżej wymienionego młyna, która prowadzi obok płynącej rzeki, której wodą są napędzane koła tego młyna, z uzupełnionym i dodanym warunkiem, że żaden młyn nie powinien być wybudowany powyżej lub poniżej, przez co mogłaby powstać przeszkoda dla wyżej wymienionego młyna.

Z samego zaś młyna i z połowy dodanego łanu będzie nam przekazywał (Henryk de Werciberg) ten czynsz corocznie, mianowicie jedną grzywnę srebra, dwanaście miar mąki pszennej, cztery miary mąki pszennej i to w określonym czasie, w którym zwykł oddawać młynarz. Ponadto jedynie dla nas będzie mełł bez zapłaty, dla nikogo innego, chyba, że na własny użytek, jak to jest w powszechnym zwyczaju. I aby nie mogła powstać w przyszłości jakaś wątpliwość dla nas i dla naszych następców z powodu tej darowizny i mogącej powstać przeszkody dla wymienionego Henryka i jego dziedziców, ten dokument na świadectwo i na dowód umocniliśmy naszą pieczęcią.

Świadkami tej darowizny są: Święca-kasztelan słupski, Jakub-trybun, Wawrzyniec-łowczy, Czesław-podkomorzy, Pomorz-podstoli, Gotfryd-kleryk naszego dworu.

Dane w grodzie Słupsk we Wniebowstąpienie Pana w roku 1276 - 14 maja.

Zapraszam na Facebook'a
Napisz do mnie:
astra28@wp.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego