Przywilej Mściwoja II z 1278 r. - Astra28 - Strona HOBBYSTYCZNA

STRONA HOBBYSTYCZNA
Przejdź do treści

Menu główne:

Przywilej Mściwoja II z 1278 r.

TURYSTYKA > SŁUPSK > Schowek

Przywilej ks. gdańskiego Mściwoja II dla dominikanów gdańskich z 1278 r.


W imię Świętej Niepodzielnej Trójcy Amen. Ponieważ przeszłość nie przywraca wydarzeń minionych, chyba, że zostały utrwalone głosem świadków, pismem czy wiarygodną pieczęcią, my, Mściwój, z Bożej łaski książę Pomorza, tak obecnym jak przyszłym, którzy ujrzą niniejsze pismo, postanowiliśmy wykazać godnie, że pobożnym mężom braciom Zakonu Dominikanów działającym dla zbawienia ludzkości, przed innymi duchownymi szczególnie starającym się o zbawienie naszej duszy, za zgodą i na prośbę brata Woyana dominikańskiego zakonu w Gdańsku nadajemy działkę w Słupsku pod kościół i pod zabudowę klasztoru wewnątrz miasta i grodu obok rzeki Słupi, gdziekolwiek wymieniony przeor zobaczy i wybierze. Czynimy to, ażeby chwała Boża i troska o zbawienie ludzi tamże i w okolicznych prowincjach nie zanikały, lecz bardziej wzrastały.

Dajemy im ponadto prawo do wolnego połowu ryb na wielkim morzu (Bałtyku) i we wszystkich rzekach i jeziorach należących do naszego księstwa dowolnymi narzędziami i dowolnym sposobem łowienia, a także łaskawie darujemy lasy na budowę i na drewno opałowe, aby na zawsze mieli w nich wolne prawo wyrębu, ile zechcą.

Działo się to w roku Narodzenia Pana Naszego Jezusa Chrystusa 1278 indykcji VII, epakty XXV, konkurenty VI w naszym grodzie Świecie. Obecni byli świadkowie: Przybysław-palatyn, Paweł-kasztelan tegoż grodu, Palimir-podkomorzy, Dalezy-podstoli, Jan Preportha-podczaszy, Herman i Teodoryk-plebani. Aby zaś ten dokument miał trwałą wartość, opatrzyliśmy go naszą pieczęcią, którą posługiwaliśmy się w tamtych czasach we wszystkich publicznych sprawach.

Zapraszam na Facebook'a
Napisz do mnie:
astra28@wp.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego