Menu główne:
Koleje na Pomorzanach.
Pierwszy pociąg przez Pomorzany przejechał 15 sierpnia 1843 r., kiedy to połączono Berlin ze Szczecinem. Kolejna linia kolejowa zbudowana została w 1898 r., połączyła ona Szczecin Główny z Policami przez stację "Szczecin Pomorzany" ("Stettin-Pommerensdorf"), w 1910 r. została wydłużona do Trzebieża Szczecińskiego, zamknięta 1 października 2002 r. W 1899 r. otwarta została wąskotorowa linia do Casekow (w Niemczech), stacja "Pommerensdorf Kleinbahnhof" była jej końcową, została rozebrana w 1945 r. przecięta granicą państwową. W 1931 r. powstała kolejna linia, odnoga linii Szczecin Główny-Gumieńce przez nieczynną w ruchu pasażerskim stację "Szczecin Wzgórze Hetmańskie" (istnieje tam także Lokomotywownia EZT). Ostatnia linia połączyła 5 lat później Szczecin z Dąbiem przez południowe Międzyodrze. W ten sposób Pomorzany stały się jednym z większych węzłów kolejowych w Szczecinie.
Szczecin Pomorzany (przystanek kolejowy).
Szczecin Pomorzany to kolejowy przystanek osobowy położony za wiaduktem na al. Powstańców Wielkopolskich w szczecińskiej dzielnicy Pomorzany, nieopodal drogi krajowej nr 13. Znajduje się na nieczynnej linii do Trzebieży. Pierwsza stacja Pomorzany znajdowała się nieopodal ul. Grudziądzkiej, o 490 m bliżej dworca Szczecin Główny. Miała ona wówczas połączenie ze stacją Szczecin Wzgórze Hetmańskie (Kosacken Berg). W latach 50. XX w. stacja została zlikwidowana, a w latach 80. przeniesiona na obecną lokalizację. Obecnie na terenie byłej stacji jest zlokalizowana nastawnia, posterunek odgałęźny "SG 11".
Szczecin Wzgórze Hetmańskie.
Szczecin Wzgórze Hetmańskie - stacja kolejowa położona w dole ul. Milczańskiej w szczecińskiej dzielnicy Pomorzany, nieopodal drogi krajowej nr 13. Do 2001 r. na stacji kończyły trasę niektóre pociągi osobowe, obecnie znajdują się tutaj dla nich tory postojowe. W pobliżu stacji znajduje się jedna z dwóch (obok Portu Centralnego) czynnych lokomotywowni w węźle szczecińskim. Obecnie przez stację przejeżdżają czasami pociągi jadące z Niemiec, jednak nie mają tu zaplanowanego postoju. Na tyłach stacji ok. 2001 r. zbudowany został hipermarket Hit (później Tesco, obecnie zamknięty).
Nazwę “Wzgórze Hetmańskie” nadano dla upamiętnienia pobytu w tej okolicy jesienią 1657 r. wojsk hetmana Stefana Czarnieckiego. W latach 1813-1945 teren ten był nazywany “Wzgórzem Kozackim”, ponieważ w 1813 r. bateria rosyjskiej artylerii ostrzeliwała Fort “Prusy”. Na przełomie XIX i XX w. "Wzgórze Kozackie" było ulubionym miejscem wycieczek mieszkańców Szczecina i znanym punktem widokowym. Rozbudowujące się w XIX w. miejskie wodociągi usytuowały na tym wzgórzu wieżę ciśnień, przebudowaną później na kościół.